Strona głowna » Ekologiczne rozwiązanie » Ogniwa fotowoltaiczne

Czy nie denerwuję Cię kolejne podwyżki i tak już drogiego prądu? To jest właściwy czas, aby pomyśleć nad możliwością wykorzystania alternatywnych źródeł energii.
Co to są ogniwa fotowoltaiczne i do czego służą?
Ogniwa fotowoltaiczne zwane inaczej ogniwami słonecznymi służą do zamiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną . Proces ten nosi nazwę konwersji fotowoltaicznej.
Ogniwo fotowoltaiczne to krzemowa płytka półprzewodnikowa, w której padające promieniowanie słoneczne powoduje wybijanie elektronów z miejsc w strukturze półprzewodnika. Z kolei ładunki te zostają następnie rozdzielone przez istniejące pole elektryczne, co sprawia, że w ogniwie pojawia się napięcie, a tym samy zaczyna płynąć prąd.
Jeśli chcesz w efektywny sposób uzyskiwać darmową energię elektryczną o parametrach sieciowych na potrzeby własnego domu, już dziś pomyśl o instalacji z ogniw fotowoltaicznych. To czysty, cichy i praktycznie bezobsługowy sposób, aby już teraz Twoje rachunki za energię były coraz mniejsze. Doskonałym miejscem do montażu paneli są dachy budynków czy ich elewacje.
Zaletą tych instalacji jest to, że można je stosować praktycznie w każdym miejscu, do którego dociera słońce, np. wykorzystują powierzchnię dachu lub elewacji.
Ogniwa słoneczne stają się coraz bardziej powszechne w układach podłączonych bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej jak i w autonomicznych systemach prądotwórczych. Między innymi zasilają one lampy uliczne, znaki drogowe, stacje meteorologiczne, przekaźniki radiowo-telekomunikacyjne, kamery oraz coraz częściej wiele układów urządzeń w zastosowaniach domowych.
Oczywiście ogniwa fotowoltaiczne nie posiadają także wady. Główną z nich jest to ,że cała wydajność systemu uzależniona jest przede wszystkim od nasłonecznienia uzyskiwanego w skali roku w miejscu montażu instalacji. Im większa ilość słonecznych dni i im mocniejsze promieniowanie tym więcej jesteśmy w stanie uzyskać energii elektrycznej z danej instalacji.
Jednym niesprzyjającym czynnikiem tego systemu jest dziś to, że ze względu na małą popularność tego typu instalacji, urządzenia do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej są stosunkowo drogie.
Wydajność systemu przekładająca się wprost na czas zwrotu z inwestycji jest bezpośrednio powiązana z ilością słońca w danym rejonie. Średnioroczna suma energii promieniowania słonecznego w Polsce waha się w granicach 950-1150 kWh/m2. Natomiast średnioroczna liczba godzin nasłonecznionych wynosi 1600. Przy założeniu, iż w roku jest 8.736 godzin, systemy solarne są wydajne w 18-20%.

VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
Pokaż komentarze
Ukryj komentarze